Drewniany kościół św. Mikołaja w Hradec Kralove

KALENDARZ WYDARZEŃ

października 2020

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Wydarzenia kulturalne

października 2020

1

października


Seminář s paní Mgr. Martinou Vrbickou . Pojďte vyzkoušet 3 pestré podzimní recepty z dýně: dýňovo-řepovou polévku, indický dýňový guláš a dýňový pudink. Je třeba se přihlásit do středy 30. září 2020 přes rezervační systém na webu https://www.sedmikraskahk.cz/.
 • Hradí se vstupné: 100 Kč za porci oběda + pobytné (nečlen/ka 40 Kč, člen/ka 20 Kč, člen/ka Plus 0 Kč).
 • Hlídání dětí zajištěno.

1

października


Umíme se starat o svou psychickou pohodu, klid a pozitivní naladění? Využíváme vlastní zdroje plně a vědomě? Umíme doopravdy odpočívat? Na tyto a mnohé další otázky se v rámci workshopu zaměříme, společně se pokusíme nahlédnout na vlastní možnosti v péči o duševní zdraví a vyzkoušíme si několik technik, které nám mohou pomoct naladit se na tu správnou vlnu.

1

października


 • JAK SE NEZAMOTAT DO SOCIÁLNÍCH SÍTÍ 
  • Zvládněte strategicky  sociální sítě, se zaměřením na Facebook. Tipy, jak budovat obsah a tvořit reklamu, aby se vaši fanoušci přestali jen kochat a začali platit. Naučíte se zanalyzovat jejich chování i potřeby a na základě této analýzy vytvoříte efektivní plán, který učiní konec všem instantním řešením. Dozvíte se spoustu fíglů a poznáte nové nástroje, které snadno převedete do praxe.
   • Lektorka: MGR. MICHAELA ZUMROVÁ vystudovala Žurnalistiku na FSV UK v Praze, sedm let se věnuje tištěné regionální žurnalistice, psala pro Deník a čtvrtým rokem vede redakci východočeského magazínu Quartier. Poslední tři roky se v královéhradecké agentuře FifityFifty zaměřuje na obsahový online marketing a copywriting pro drobné a střední podnikatele.
 • JAK SE EFEKTIVNĚ A EFEKTNĚ PRODAT  
  • Hledáte důvod, proč být jako podnikatel online? Zorientujte se na internetu rychleji než konkurence. Projdete si nejdůležitější kroky, které je nutné udělat, aby vás zákazník našel, poznal, nakoupil a  také aby vám zůstal věrný.
   • Lektorka: ANNA MOUCHOVÁ se online obchodování se věnuje již 8 let.Jako produktový manažer v jednom z nejúspěšnějších e-shopů ve své kategorii přispěla k přeměně zásilkového/katalogového obchodu do internetového obchodu. V současné době se věnuje expanzi do zahraničí, vlastní produktové značce a poradenstvím drobným podnikatelům v oblasti e-commerce. Je držitelem certifikátu Dobrý web - Obsahový marketing.
 • PREZENTACE V OBRAZECH 
  • Chcete své fotografie na sociálních sítích posunout zase o kousek dál? Kurz fotografování na sociální sítě vede blogerka Svatava Coolinářka Vašková. Svatava se věnuje fotografování jídla a to je samostatná disciplína vyžadující specifické zkušenosti. Provede vás, jak s minimálním vybavením dosáhnout maximálního výsledku. Zároveň vám bude k dispozici jako konzultantka veškerých vašich otázek týkajících se blogování či fungování na sociálních sítích FB a IG.
  • Lektorka: SVATAVA COOLINÁŘKA VAŠKOVÁ je fotografka, úspěšná foodblogerka, autorka knížek, lektorka fotografie. Její vášní je jídlo a to se v její práci plně odráží. Věnuje se svému blogu, vede fotografické kurzy pro Nicom, vydala dvě autorské kuchařky, je nositelkou několika ocenění za fotografickou činnost.
 • https://www.smsticket.cz/vstupenky/21170-podmante-si-internet

1

października


Využijte jedinečné příležitosti nahlédnout „za dveře“ do prostor kliniky, dozvědět se informace o jejím fungování a zúčastnit se speciálního programu. Navíc máte možnost zhlédnout a zakoupit výrobky pacientů kliniky.
 • 14.30 Prim. MUDr. Jela Hrnčiarová – Úvodní slovo 14.30—15.30 Doc. MUDr. Ladislav Slováček a MUDr. Birgita Slováčková – Zásady první pomoci včetně psychiatrické
 • 15.30—16.00 Přestávka 16.00—16.30 Prohlídka kliniky pro zájemce
 • 16.00—17.00 Pilařovo kvarteto – Vystoupení dětí ZUŠ Habrmanova
 • 17.00—17.30 Asistenční pes Olaf a Bc. Jana Štěpánková – Kanisterapie
 • http://www.pdz.cz/tydny-pro-dusevni-zdravi.html

1

października


Spolek Senioři Hradec Králové zve setkání u příležitosti 1. ročníku přehlídky vystupujících a účinkujících, kteří se potkávali s diváky od 1. 10. 2019 do 1.10.2020 v Klubu Mánesova
 • Program setkání:
  • 15,00 zahájení
  • 15,05 – 15,15 filmová prezentace Klubu Mánesova a spolku Seniorů HK
  • 15,15 – 15,30 hudební vystoupení paní  Zuzany Grohové
  • 15,30 – 15,45 scénka - paní Jitka Mečířová
  • 15,45 – 16,00 hudební vystoupení ZUŠ Střezina
  • 16,00 - 16,15 poezie - pan Radek Vohlídka
  • 16,15 – 16,30 hudební vystoupení - DDM a paní Jana Janků
  • 16,30- 16,45 hudební vystoupení  členů souboru Jaro při ZUŠ
  • změna programu vyhrazena

1

października


 • Vystoupí: p. Zuzana Grohová, ZUŠ Střezina, p. Mečířová, DDM HK p. Janků, ...
 • Vstupné zdarma

1

października


Klub byl založen 15.5.1970 a v tomto roce slaví padesátileté jubileum. U jeho zrodu stáli nadšenci, kteří rok předtím projeli na lodích Achát a Olivín s turnovskými kapitány kousek Černého a Středozemního moře. Vybaveni jen tím nejnutnějším. Chyběly záchranné prostředky, k dispozici byly jen automapy. Nechyběla kuráž. A kde je vůle, je i cesta!
 • Vernisáž výstavy se uskuteční 1. října od 16:30 v Infocentru na Eliščině nábřeží a její součástí bude poutavá přednáška mořeplavce Rudy Krautschneidera.
 • Výstava bude k vidění od 1. do 1. října.

1

października


Docházejí vám někdy nápady, co budete vařit k večeři? Co takhle uvařit rychle, zdravě a chutně pro celou rodinu. Občas to zvládneme každý. Ale jak to chytře udělat, aby to bylo každý den? Čemu se dá říkat zdravé a co už zdravé není? Přijďte a za dvě hodiny budete mít jednoduchý systém, jak si poradit s večeřemi po celý rok a trávit tak málo času v kuchyni.

1

października


Do zátočiny připlouvá zas a znovu šestistrunný mág Antonín Pevala se svým kytarovým soundtrackem k praskajícímu dřevu. Úplňková symfonie s ódou na kremžskou.

1

października


Jevištní podoba sbírky balad Kytice z pověstí národních (1853), nejslavnějšího díla miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena a jednoho z nejznámějších děl české literatury vůbec. Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kytice? Zemřela matka a do hrobu dána? Na topole podle skal? Nechoď dceruško k jezeru? Hrej si – tumáš kohouta? Dej sem dítě? Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku? Naše inscenace vás přesvědčí, že Kytice rozhodně nepatří jen do zaprášené archivní poličky s označením „povinná školní četba“! Kytice jako národní poklad, otevírající před námi svět magických balad i moudrostí našich předků. Kytice jako výsostná poezie s romantickým odérem i hororovou patinou. Kytice jako téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních. Kytice jako kniha, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli…..

2

października


Edukátorské oddělení Galerie moderního umění připravilo otevřený workshop pro všechny návštěvníky. Při návštěvě galerie se zastavte na staveništi, celý víkend se budou stavět domy v domě.

2

października


V honosném barokním hotelu muž přichází na setkání se ženou, které jí přislíbil před rokem. Žena si na slíbenou schůzku nevzpomíná. Muž se ji tedy snaží znovu dobýt v labyrintu z mramoru a zlata, v němž se jakoby zastavil čas.

2

października


"Tradiční výstavní projekt Klubu konkretistů - Konkrétní podzim, v roce 2020 věnovaný fenoménu zvanému Josef Gočár. Tento mimořádný architekt se nesmazatelně zapsal do podoby moderního města Hradec Králové /mimo jiné/ a umělci z řad Klubu konkretistů a hosté svým způsobem jeho dílo reflektují - o čemž se můžete přesvědčit už na vernisážích první, zářijové části Konkrétního podzimu.
 • Ve čtvrtek 3. září začneme v 17 hodin v Muzeu Východních Čech a následně se městským vláčkem přesuneme ke Sboru kněze Ambrože, kde v 18 hodin vyvrcholí úvodním slovem teoretičky Martiny Vítkové druhá část večera.
 • Druhá část výstavního proektu Konkrétní podzim Fenomén Gočár začíná 2. října v 17 hodin v Galerii U Přívozu SVK, následuje opět Galerie AMB - a tímto se připojujeme ke Dnům architektury "
 • http://www.kk3.eu

2

października


Film JOKER je ukázkou, jak lehko se člověk bez potřebné pomoci může dostat mimo realitu a propadnout na nejhlubší dno. Přesně tak jako zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix), který se dlouho pohybuje na hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfl iktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker. Po promítnutí fi lmu bude následovat debata na téma pravd a mýtů o duševní nemoci a jejích projevech s odborníky.

2

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Život - příběh vesmíru
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Život - příběh vesmíru. Děj filmu začíná v sekvojovém lese, kde sestupujeme od pohledu na obří stromy až k listům jednoho z nich a dále do jeho buněk. Pochopíme jejich stavbu, průběh fotosyntézy a úlohu jaderné kyseliny DNA. Po tomto úvodu se vracíme v čase o miliardy let zpátky a jsme svědky zrození samotných prvků. Zjistíme, jak vznikly první hvězdy a jakým způsobem vytvořily další chemické prvky, nutné předpoklady vzniku života. Dále sledujeme zrod naší hvězdné soustavy, v hlubinách praoceánu sledujeme vznik komplexních organických molekul a na sopečných ostrovech jsme svědky formování DNA. Dále pozorujeme, jak život zapustil kořeny a začal měnit samotnou Zemi. Po dalším skoku v čase pozorujeme pohyb kontinentů a proměny ekosystémů, dokud se nedostaneme k současné Zemi.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

2

października


Vážení frekventanti kurzu tance a společenské výchovy mládeže,

přicházíme s informacemi, které Vám pomohou zorientovat se v dění, které nás čeká a nemine : Kurzy tance a společenské výchovy v královéhradeckém Adalbertinu mají bohatou tradici a jsou vedeny na vysoké společenské úrovni. Veškeré obavy rozhodně nechte stranou, jelikož společenský tanec slouží především k pobavení.
Oblečení ovšem zvolte navýsost vhodné pro tuto společenskou událost. Pánové společenský oblek, bílou nebo jednobarevnou košili, motýlka nebo vázanku a společenskou obuv. Vhodnou a vítanou pomůckou jsou bílé rukavičky (nejsou však podmínkou). Dámy pak zvolí na vyučovací lekce společenské šaty nebo sukně a halenky, na Prodloužené lekce a na závěrečný Věneček je žádoucí slavnostnější večerní oblečení.

Zahajovací lekce se uskuteční v pátek 4. září 2020. Od 18:00 hodin bude v přísálí Velkého sálu probíhat prezence účastníků kurzu, na níž každý přihlášený obdrží průkazku frekventanta kurzu se svým jménem na základě prokázání své totožnosti. V 19:00 hodin ve Velkém sále přivítají budoucí tanečníky taneční mistři TOMÁŠ A KATEŘINA CHMELOVI.

Vstupenky lze zakoupit v hradeckých infocentrech nebo formou eVstupenky.

2

października


PŘELOŽENÝ KONCERT Z 5.5. 2020. VSTUPENKY ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI! NEBO JE BUDE MOŽNO VRÁTIT V MÍSTĚ ZAKOUPENÍ DO 31.7. 2020
Světové hity Man in the Mirror (M. Jackson), Empire State of Mind (A. Keys), Fields of Gold (Sting) ad. v aranžích Martina Kumžáka
DASHA zpěv
Pajky Pajk Martina Kumžáka
Filharmonie Hradec Králové
Martin Kumžák dirigent

Symfonický projekt Dasha Symphony je spojení zpěvu mladé, v hudebním světě již velmi uznávané a z muzikálových, televizních a koncertních projektů široké veřejnosti známé zpěvačky Dagmar Sobkové (Dasha), doprovodu symfonického tělesa v aranžích M. Kumžáka a podpory rytmické skupiny Pajky Pajk

3

października


Pro značný ohlas veřejnosti z předchozích let přichází Hradecká kulturní a vzdělávací společnost opět s pořádáním farmářských trhů, které si ve městě získaly velkou oblibu. V sobotu 7. března se můžete vypravit v letošním roce poprvé na pěší zónu v ulici Letců vedle OC ATRIUM. Tam budete moci mezi 8. a 12. hodinou ochutnávat a nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky nejen z hradeckého regionu. Počínaje tímto datem se trhy budou konat dvakrát do měsíce, a to až do 31. října. Na trzích najdete na čtyřicet stánků s širokým sortimentem jakostních domácích produktů. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami producenti, kteří kladou ve své činnosti důraz především na kvalitní suroviny, ekologický způsob zemědělství a tradiční způsoby zpracování zdravotně nezávadných surovin bez použití konzervantů a jiných aditiv.

Termíny farmářsko potravinářských trhů v roce 2020:

3. října
17. října
31. října

3

października


Pojďte se s námi podívat, co roste na březích rybníka a v jeho okolí. Z bahenních rostlin se tu vyskytují například kyprej vrbice, vrbina obecná, šmel okoličnatý, chrastice rákosovitá, kosatce žluté. Hledat budeme různé druhy hub.  

3

października


Srdečně vás zveme na 2. ročník charitativního bazaru dětského podzimního a zimního oblečení pro školáky i miminka, hraček, knih a dalších potřeb pro děti. Přijďte svým dětem doplnit šatník nebo můžete jen dorazit, abyste nás podpořili.

3

października


Edukátorské oddělení Galerie moderního umění připravilo otevřený workshop pro všechny návštěvníky. Při návštěvě galerie se zastavte na staveništi, celý víkend se budou stavět domy v domě.

3

października


Spolu s duchem architekta Osvalda Polívky objevíme všechna zákoutí budovy, tajné skrýše a záhady galerie. Určeno pro rodiče s dětmi! Organizuje lektorské oddělení Galerie moderního umění.

3

października


Spolu s lektory GMU objevíte přednosti i nečekaná zákoutí, této výjimečné budovy. Určeno pro dospělé. Pro rodiče s dětmi je připravena speciální prohlídka: HRADEC KRÁLOVÉ – S OSVALDEM PO GALERII

3

października


Na rok 2020 připadá 140. výročí narození Josefa Gočára, který v Hradci Králové zanechal významnou stopu. Procházka po Gočárových stavbách s komentovanými prohlídkami interiérů škol a sboru kněze Ambrože komplexně představí architektonické dílo tohoto architekta ve městě, zahrnující jeho méně známé rané činžovní domy a dva mosty, ale také jeho tři roky trvající práci pro hradecký urbanismus. Provází historik umění Ladislav Zikmund-Lender.  

3

października


astronomická pohádka, hvězdná obloha, let vesmírem, ukázka dalekohledů, při jasné obloze pozorování Slunce
digitální planetárium a hvězdárna
90 minut
pořad vhodný pro diváky od 5 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku Lucie a tajemství padajících hvězd - Naši oblíbení animovaní hrdinové, lední medvěd Vladimír a tučňák James, jsou zpět! Pokračování astronomické pohádky Polaris je tentokrát zavede až na Měsíc, dále mezi planetky a komety a v neposlední řadě i k mayským pyramidám! Navíc se k oběma hrdinům přidá i nová kamarádka Lucie.
Po programu v digitálním planetáriu je možná návštěva hvězdárny s ukázkou dalekohledů a při jasné obloze proběhne pozorování Slunce.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je v říjnu možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

3

października


Příběh o chlapečkovi maličkém jako zrnko máku. Divadelní adaptace legendární dětské knížky Františka Nepila.

Byla jednou jedna babička, a ta byla tak chudá, že neměla nic než malou chaloupku a v ní dědečka.  A byl také dědeček, který zase neměl nic než chaloupku a babičku. Přestože toho měli tak málo, žili si docela spokojeně. Až jednou si takhle domů donesli makové zrníčko…

Příběh se odehrává na nočním stolku v pokojíčku malé holčičky, která podobně jako spoustu jiných dětí nemůže večer usnout. Naštěstí je tu pro podobné případy Útvar rychlého uspávání, který se spouští z lustrů či vylézá ze šuplíků, aby zastoupil únavou přemožené rodiče. A selže-li i on, pak musí na makovici přiletět odborník z největších, Makový mužíček. Ten sebou přináší modrý soumrak, klidný spánek a konejšivé sny.

Námět: František Nepil
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Scénografie: Tereza Venclová a Kamil Bělohlávek
Hudba: Jan Čtvrtník


Určeno divákům od tří let.

3

października


digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

Po tisíciletí se lidé setkávali se zkamenělými pozůstatky života z dávných geologických dob. Tvorové, kteří žili v období pravěku, nám ve vzácných případech zachovali své zkamenělé kostry nebo otisky, s nimiž si v předvědeckých dobách běžní nálezci nevěděli rady. Postupně se člověk naučil původce fosilií zpodobňovat a vzniklo odvětví tzv. paleoartu - umění rekonstrukce pravěkých organismů. Tento výtvarný obor vzkvétá zejména v posledních letech díky využití digitálních technologií, má však mnohem starší kořeny. O tom, jak se tento obor vyvíjel a jakým způsobem byli zobrazováni zejména druhohorní dinosauři v průběhu posledních dvou století, bude pojednávat přednáška popularizátora paleontologie Mgr. Vladimíra Sochy.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

3

października


Nekomentovaná noční prohlídka se koná zpravidla první sobotu každého kalendářního měsíce. V měsíci leden, únor, březen, říjen, listopad a prosinec od 18 do 22 hodin a v měsíci duben, květen, červen, červenec, srpen a září od 20 do 24 hodin. Poslední vstup je umožněn 60 minut před zavírací dobou. Na noční prohlídku není nutná rezervace místa.

3

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Buňka! Buňka! Buňka!
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Buňka! Buňka! Buňka! Naše těla se skládají z téměř 40 bilionů drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, téměř v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme. Podnikneme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je v říjnu možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

3

października4

października


Loutková, marionetami hraná pohádka o princi, který se postaví strašlivému čarodějovi, aby vysvobodil svoji vyvolenou princeznu. A to celé dokáže hlavně díky své vytrvalosti, jen za pomoci malého kamaráda, rady od draka, kladiva od čerta a květiny od sultána. Pro děti od tří let účinkuje JAN HRUBEC (Dřevěné divadlo Praha).

V SÁLE JE VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK.
PROSÍME VÁS, DOSPĚLÉ DIVÁKY, ABYSTE PŘI VOLBĚ MÍSTA BRALI OHLED NA TY MALÉ.
DĚKUJEME VÁM.

4

października


MINT Market Hradec Králové se na jaře konat nemohl. O to víc se všichni těšíme, až se potkáme v neděli 4. října na Smetanově nábřeží před Náplavkou během oblíbeného Restaurant Day! Na nábřeží si tak budete moci kromě vynikajícího jídla, lahodných drinků a koncertů najít i přehlídku toho nejlepšího z české designérské scény. PRODEJCI se mohou přihlásit do 6. září na https://www.mintmarket.cz/cs/prihlaseni

4

października


7. ročník akce pro celou rodinu na Tylově nábřeží v Hradci Králové!

4

października


V neděli 4.října od 11:00 proběhne v kině BioCentral již 9. ročník charitativního blešího trhu, letos jeho veškerý výtěžek poputuje do rozvojových zemí (JAR a Kambodža) zasažených covid-19. V prodeji bude vše možné –handmade výrobky, domácí bio produkty, hračky, oblečení, knihy, ekologické pytlíky na potraviny, předměty točící se kolem hradeckého Medvěda Wrr a mnoho dalšího. Nebude zde chybět ani široká paleta voucherů – úklid domácnosti, právní služby, pečení dortů, masáže a další služby. Atmosféru blešáku bude doplňovat i stánek s občerstvením, kde budou v nabídce různé dortíky, domácí limonády a mnoho dalších dobrot.
 • Bleší trh pořádá církev Element. Aktuální informace o bleším trhu lze nalézt na facebookových stránkách Elementu http://fb.com/elementhradec. Pro více dalších informací ohledně podporovaných projektů a možnosti se zapojit pište na tereza@element.cx.

4

października

4

października


 • pořádá RC Žirafa
 • Trasa bude značena fáborky. Po cestě jsou pro děti připraveny různé úkoly. V cíli u Dráčka čeká děti odměna. Na louce si společně pustí draky.
  • s sebou draka a dobrou náladu
  • za nepříznivého počasí (déšť) se akce ruší
 • http://www.zirafahk.cz/

4

października


Přestože se zamýšlená asanace starého města Hradce Králové v roce 1938 nerealizovala, neznamená to, že by zde nerostla moderní architektura. Procházka s historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem ukáže, jak se po roce 1900 moderní architektura prosazovala v historickém jádru města, byť se to neobešlo bez několika skandálů – ať už se to týkalo Gočárova železobetonového schodiště, Fultnerova Špalkova obchodního domu, Záložního úvěrního ústavu (dnešní galerie) nebo dostavby spořitelny. Součástí bude také komentovaná prohlídka budovy Galerie moderního umění postavené v letech 1911–1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky.

4

października


Co se děje, když sluníčko zajde za obzor a svět se už přichystal do peřin? Na nebi se rozsvítí první hvězda, ale tobě se ještě nechce spát… Celoodpolední program pro všechny, kteří se s námi chtějí vydat na noční dobrodružství. Připravují lektoři divadla Drak.

Jednou za čas Labyrint Divadla Drak ožívá originálním programem pro rodiny s dětmi s názvem Nedělání. V bludišti čekají hry, pokusy, výtvarné dílny, ale i komorní divadelní představení či koncerty, to vše zastřešené vždy novým tématem. Děti s rodiči mohou tvořit, hrát si, nebo jen relaxovat u kávy a knížky. Vytváříme kolem nich pokaždé nový, svět, ze kterého se jim často vůbec nechce odejít.

14.00 – 16.00 Hry a dílny v Labyrintu (Přijďte a odejděte kdykoli budete chtít)

16.00 – představení Nedopečený koláček (Loutky bez hranic)

Byla jednou jedna trouba a byl jednou jeden cukrář. Společně pekli pekelně dobré vanilkové koláčky. Ale jednou se stalo, že jeden z koláčků byl tak netrpělivý a tak nedočkavý, že utekl do světa dřív, než byl dozlatova upečený. A co se mu v tom světě přihodilo? Koho potkal a proč usedavě plakal sám samotinký na pařezu? A jak to s ním nakonec dopadlo? To se dozvíte v loutkové dopečené vanilkové pohádce pro děti od 3 do 100 let.

premiéra: 16.8. 2019
Autorky: Dora Bouzková, Bára Čechová
Hrají: Dora Bouzková
Délka: 45 minut

4

października


Vážení přátelé,
 
            velice nás těší Váš zájem o kurzy tance, které pro Vás každoročně pořádáme. Tyto kurzy jsou určeny pro zdokonalení v klasickém tanečním repertoáru. Je pouze na Vás, abyste odhadli svoji zdatnost v tanečním umění a vybrali si příslušný kurz. Věříme, že Vás čeká osm příjemných nedělních podvečerů.
Pro Vaši lepší informovanost připojujeme důležité podrobnosti:
Zápis do kurzů probíhá  v Infocentru na Eliščině nábřeží od 15. června 2020. Lze také prostřednictvím elektronického formuláře na: www.adalbertinum.cz (vzdělávací kurzy)
 
Zahájení kurzu: neděle 4. října 2020
Kurzy probíhají vždy v neděli ve velkém sále Adalbertina – stolová úprava.
Termíny: 4., 11., 18., 25. října a 1., 8., 15., 22. listopadu 2020
Označení a zahájení kurzů: neděle - kurz pro začátečníky  4. října v 16,30 hodin.
                                            neděle - kurz  pro  pokročilé    4. října v 19,00 hodin.
 
Každý kurz má 8 lekcí. Vyučovací lekce trvá 2 hodiny.
Kurz končí: v neděli 22. Listopadu 2020 společným „věnečkem“ pro oba kurzy od 17,00 do 21,00 hodin.
Vyučuje taneční mistr Jiří Šulc.
Cena kurzu je pro pár 2.200,- Kč /včetně DPH/.
Kurzovné se vrací pouze z vážných rodinných nebo zdravotních důvodů, a to do třetí lekce ve výši 50% kurzovného. Počínaje čtvrtou lekcí se kurzovné nevrací!
 
Průkazky účastníkům budou vydávány před první lekcí na místě.
 
Další případné informace podá na programovém oddělení HKVS s.r.o. paní Zdena Lišková,
tel: 495 514 726, mail: zdena.liskova@adalbertinum.cz

4

października


Na královské nástroje
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Braniborský koncert č. 3
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Loutnová suita e moll
Marcel Grandjany (1891–1975)
Árie v klasickém stylu pro harfu a varhany
Johannes Matthias Michel (*1962)
Variace na Paganiniho téma pro varhanní pedál sólo
Elias Parish-Alvars (1808–1849)
Introdukce, kadence a rondo pro harfu
Josef Klička st. (1855–1937)
Koncertní fantazie na motivy Vyšehradu Bedřicha Smetany
Vltava, z cyklu symfonických básní Má vlast
Jana Boušková harfa
Pavel Kohout varhany
Na tento koncert lze využít RODINNÉ VSTUPNÉ: v doprovodu rodiče má druhé a další dítě (do 15let) vstup zdarma
Před koncerty řady BÍLÁ besedy s Lukášem Hurníkem v 18.30 hodin
bližší informace o koncertu na www.fhk.cz

4

października


Světově proslulé soundtracky teď zazní zcela novým způsobem a získají tím obzvláštní sílu – taková je míra schopností nenapodobitelných LORDS OF THE SOUND! Vřele Vás zveme, abyste si přišli na vlastní uši vychutnat celou plnou sílu živého, ale i živelného proudu hudby! V parádním provedení členů orchestru zazní hudba z těchto světoznámých fantasy filmů a počítačových her: Hra o trůny, Vikingové, Harry Potter, The Mandalorian, Dobrá znamení, Wonder Woman, Pán prstenů, Avatar, Mad Max, Strážci Galaxie, Piráti z Karibiku, Pátý element, Warcraft , Skyrim, Liga výjimečných, Assassin's Creed, Mortal Kombat, The Witcher a dalších.


5

października


Přednáší a promítá Jaroslav Lhota z CK Adventura.
Snad žádnou cizí zemi nemám procestovanou tak, jako Maroko. Byl jsem tam více než 20x. Projel jsem jej v terénním autě, prošel pěšky i projel na kole a pořád se tam velmi rád vracím. O své zážitky i fotky z těchto cest bych se s vámi rád podělil.

5

października6

października


Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy je kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Hrdinové filmu čelí nacismu i komunismu, každý z nich se s jejich přísliby a hrůzami vyrovnává jinak. V popředí příběhu pak stojí osud jedné rodiny, na kterou předválečná doba, válka i události po válce dopadají vždy plnou silou. Život ve vsi probíhal vždy v pospolitosti, v těžkých pohraničních podmínkách bylo pro všechny důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti. Pak ale přichází doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Najednou je potřeba zvolit, kdo z celoživotních sousedů je spojenec a kdo je vlastně nepřítel. Do každodenního života lidí zasáhla historie a s ní také bezpráví, lidské slabosti a násilí. Ze sousedů se v takovém okamžiku mohou stát i vrazi. Marie je Češka, její muž je ale pevně spjatý s místní půdou a vždy byl Němec. Mají chalupu, pole, vychovávají syna a snaží se žít podle toho, co je správné. Nejdříve sledují rostoucí vzájemnou nenávist lidí ve vsi, aby pak zloba dopadla i na ně samotné.

6

października


Názory na osobnost a dílo spisovatele Jaroslava Haška dříve a dnes; román Dobrý voják Švejk ‒ dosud záhadou? Jak porozumět Haškovi v kontextu současné literatury.
 • Radko Pytlík (nar. 1928) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a pracoval v Ústavu české a světové literatury ČSAV. Je literární historik, editor a publicista. Zabývá se mj. moderní literární historií a teorií komiky. Patří k předním znalcům díla spisovatelů Jaroslava Haška, Bohumila Hrabala aj. Doma i v zahraničí vydal několik desítek knih.
 • Vstupné 60/30* Kč
 • https://svkhk.cz/Akce.aspx

6

października


Na dalším z koncertů Hradeckých nokturn uslyšíme violoncellový kvartet, který působí na české scéně od roku 2006. Obsazení čtyř violoncell exponuje individualitu hráčů, charakter jejich nástrojů i violoncellový zvuk, který je ze všech smyčcových nástrojů nejbližší lidskému hlasu, a to nejen rozsahem, ale i barvou. Rozsáhlý repertoár kvartetu dnes pokrývá všechna období hudebního vývoje, ale i v uměleckém ztvárnění skladeb moderních žánrů. V kvartetu vystupují význačné osobnosti české violoncellové školy. V krásných prostorách bývalé kaple, nyní auly Obchodní akademie (býv. Ústavu hluchoněmých) na Pospíšilově třídě zazní skladby E. H. Griega, V. Montiho, J. Strausse ad. Nenechte si ujít koncert tohoto špičkového komorního tělesa! Více na www.hradeckanokturna.cz

7

października


Křesťanské rodinné centrum Sedmikráska, z. s. srdečně zve všechny zájemce na setkání v rámci Klubu prarodičů a seniorů. S sebou vezměte oblíbený recept nebo něco na ochutnání. Další setkávání se plánuje pravidelně 1 x za měsíc ve středu dopoledne. Program bude připravován dle zájmů účastníků. Je vám doma dlouhá chvíle? Chcete si najít nové přátele? Nemáte si s kým dát šálek kávy nebo čaje a popovídat si? Rádi se věnujete ručním pracím, rádi tvoříte nebo se dozvídáte něco nového? Přijďte do naší “kavárničky”.
 • Není nutné se hlásit přes rezervační systém.
 • Hlídání dětí není zajištěno.
 • Vstupné: Hradí se pouze pobytné - nečlen/ka 40 Kč, člen/ka 20 Kč.
 • https://www.sedmikraskahk.cz/

7

października


Chtěli jste cestovat, ale báli jste se, že to nezvládnete? Ukážeme vám, že i s cukrovkou a titanovými kyčlemi si můžete užít i tak exotickou destinaci, jako je Raja Ampat ‒ jedno z nejkrásnějších souostroví na naší planetě. Jen pár míst na světě ještě není zasaženo turismem a dají se označit jako ráj na zemi. Přesně takový je Raja Ampat. Je to místo, které je cestovatelsky náročnější. O to víc se tam ale cítíte jako pravý dobrodruh, který objevuje nepoznané. Jak se na Raja Ampat dostat, jaké jsou tam ceny, jak se dopravovat mezi ostrovy a jak se na takovou cestu vůbec připravit? Vše vám prozradíme na naší přednášce.

7

października7

października


Chtěli jste cestovat, ale báli jste se, že to nezvládnete? Ukážeme Vám, že i s cukrovkou a titanovými kyčlemi si můžete užít i tak exotickou destinaci, jako je Raja Ampat - jedno z nejkrásnějších souostroví na naší planetě. Jen pár míst na světě ještě není zasaženo turismem a dají se označit rájem na zemi. Přesně takový je Raja Ampat. Je to místo, které je cestovatelsky náročnější. O to víc se tam ale cítíte jako pravý dobrodruh, který objevuje nepoznané. Jak se na Raja Ampat dostat, jaké jsou tam ceny, jak se dopravovat mezi ostrovy a jak se na takovou cestu vůbec připravit? Vše Vám prozradíme na naší přednášce.

7

października


Přijďte se seznámit se současnou evropskou literaturou netradičním způsobem. Texty, které vybírají zahraniční kulturní instituty ze sdružení EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví, jsou nejnovější překlady současné evropské literatury vydané v posledních dvou třech letech. Čteme, hrajeme a diskutujeme o literatuře v galerii Automat Studijní a vědecké knihovny...
 • Těší se na vás mimo jiné Pavla Tomicová, Ondřej Malý a Milan Hajn.
 • Noc literatury probíhá od 18.30 do 22.30 hodin
 • https://svkhk.cz/Akce.aspx

7

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Zemětřesení: důkaz o nepokojné planetě
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Zemětřesení: Důkaz o neklidné planetě, při které se vydáme na cestu časem a prostorem a pohlédneme na Zemi zcela novým způsobem. Film je úžasným geologickým vyprávěním, které nám osvětlí mocné síly, měnící tvář naší planety. Proletíme se nad zlomem San Andreas, načež se ponoříme do hlubin naší planety. Vrátíme se v čase a navštívíme zemětřesení v San Francisku roku 1906 nebo ještě mnohem starší rozlomení superkontinentu Pangey před 200 miliony let. Podíváme se také na místa nejznámějších historických zemětřesení od Středozemního moře až po Pacifik. Zjistíme, jakým způsobem vědci a inženýři spolupracují, aby pomohli lidstvu lépe se připravit a zajistit bezpečnější prostředí i svoji budoucnost. Obraz vytvořený z přesných dat nám osvětlí příběh Země, odhalí jak pomalé pohyby a zlomy tvarovaly její povrch po celé věky a ukáže, jak geologické děje ovlivnily průběh lidské historie.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

7

października


Přijďte si společně s námi užít vystoupení výjimečného jazzového trumpetisty Laco Decziho a jeho kapely Celula New York v prostorách PETROF Gallery. Můžete se těšit na jedinečný zážitek v podobě jazzového večera, kde se snoubí poselství explozivní hard bopové trubky amerického génia Clifforda Browna a elektrického jazz-rocku Milese Davise, které dokázal právě Laco Deczi spojit do působivé symbiózy a doplnit o svůj jedinečný rukopis.

8

października


Již tradiční podzimní výstava jedlých, nejedlých i jedovatých hub se pro všechny zájemce nabízí ve výstavní budově muzea na Eliščině nábřeží.
 • 8. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • 9. října 2020 od 10:00 do 20:00 hodin
 • 10. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • Vstup: Dle aktuálního ceníku MVČ
 • Ve čtvrtek 8. října 2020 od 17:00 vás s méně sbíranými, přesto vynikajícími jedlými houbami ve své přednášce seznámí mykoložka Muzea východních Čech Bc. Tereza Tejklová
 • Vstup: 50 Kč, zlevněné 20 Kč
 • https://www.facebook.com/events/328723901698731

8

października


Inspirací k tvorbě v Obrazárně+ bude vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. S obrazem nebo sochou se nejprve seznámíme a poté sami vyzkoušíme nejrůznější výtvarné i nevýtvarné techniky, náměty a materiály.

8

października


A je to konečně tady! Naše první CD spatří světlo světa již za několik málo dní. Při tom rozhodně nesmíte chybět! Křest CD spojený s koncertem se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové ve čtvrtek 8. října od 18 hodin. Vstupné je dobrovolné. Těšíme se na Váš a věříme, že i přes všechny strasti dnešní doby se nám podaří Vám naše nové CD představit!

8

października8

października


NA MOTIVY STEJNOJMENNÉ KNIHY PETRA SÍSE.
NAŠE MINULOST ZŮSTÁVÁ V NÁS A JE STÁLE ŽIVÁ.
INSCENACE O NADĚJI, VE KTEROU NESMÍME PŘESTÁVAT VĚŘIT.

Zeď je zcela ojedinělou světově ceněnou knihou, která dětem i jejich rodičům přibližuje léta 1948-1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za "železnou oponou" v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Autobiogra cký příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse je o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody.
"Knížka Petra Síse je povinnou četbou pro děti (i jejich rodiče), které si myslí že svoboda je jednoznačně daná věc." Václav Havel
"Je to má zpráva z minulosti a současně i varování, co by se mohlo opět stát. Zdi se stavějí pořád dál, ať je to v Izraeli, na mexické hranici nebo v Ústí nad Labem." Petr Sís
Divadelní představení na motivy knihy Zeď je hudebně vizuální groteskou o zcela negroteskní minulosti, vyprávěnou pro děti očima chlapce, který miluje barvy a né šeď, hudbu a né ustrašené ticho, věří ve sny a má naději.
Tvůrci se prostřednictvím výtvarného vyjádření, hudby, animací, komiksu, loutkářských akcí a hravým hereckým projevem, chtějí přiblížit dětskému vnímání. Přiblížit nejmladší generaci přitom nelehkou dobu totality a vyvolat následnou diskuzi s učiteli a rodiči o tématech útlaku a svobody.
Na podzim roku 2019 si navíc připomínáme 30 let od Sametové revoluce a naše inscenace chce přispět k mezigeneračnímu pochopení a přiblížení tohoto významného mezníku v dějinách České republiky. Inscenace se zaměřuje především na interakci mezi herctvím a animací, hudbou a pohybem.

Koncept, scénář, režie: Miřenka Čechová, Dominika Špalková
Hudba: Martin Tvrdý
Scénografie: Jindřich Max Pavlíček
Animace: Linda Arbanová
Lightdesign: Jiří Šmirk
Hrají: Jazmína Piktorová, Milan Hajn

Délka představení: 40 minut
Určeno divákům od 9 let.

9

października


Již tradiční podzimní výstava jedlých, nejedlých i jedovatých hub se pro všechny zájemce nabízí ve výstavní budově muzea na Eliščině nábřeží.
 • 8. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • 9. října 2020 od 10:00 do 20:00 hodin
 • 10. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • Vstup: Dle aktuálního ceníku MVČ
 • Ve čtvrtek 8. října 2020 od 17:00 vás s méně sbíranými, přesto vynikajícími jedlými houbami ve své přednášce seznámí mykoložka Muzea východních Čech Bc. Tereza Tejklová
 • Vstup: 50 Kč, zlevněné 20 Kč
 • https://www.facebook.com/events/328723901698731

9

października


Tvůrčí inspirací Obrazárny je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem či sochou) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku a jeho tvůrci a pak už se přesuneme tvořit především do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, která bude podpořena pestrou škálou výtvarného materiálu.
Někdy stačí jen málo - odebrání, doplnění, dobarvení nebo propojení materiálů a předmětů, které nás mohou překvapit zcela novým významem. Výtvarná práce bude na pohled možná decentní, ale její neviditelná hodnota bude o to cennější.
 • pátek 10-12 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • pátek 15-17 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • sobota 10-12 hodin (rodiče s dětmi 6 - 10 let)
 • Nutnost rezervace na e-mailu edukace@galeriehk.cz
 • Cena 40 Kč
 • https://www.facebook.com/events/1431631577041525

9

października


Tvůrčí inspirací Obrazárny je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem či sochou) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku a jeho tvůrci a pak už se přesuneme tvořit především do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, která bude podpořena pestrou škálou výtvarného materiálu.
Někdy stačí jen málo - odebrání, doplnění, dobarvení nebo propojení materiálů a předmětů, které nás mohou překvapit zcela novým významem. Výtvarná práce bude na pohled možná decentní, ale její neviditelná hodnota bude o to cennější.
 • pátek 10-12 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • pátek 15-17 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • sobota 10-12 hodin (rodiče s dětmi 6 - 10 let)
 • Nutnost rezervace na e-mailu edukace@galeriehk.cz
 • Cena 40 Kč
 • https://www.facebook.com/events/1431631577041525

9

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Život - příběh vesmíru
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Život - příběh vesmíru. Děj filmu začíná v sekvojovém lese, kde sestupujeme od pohledu na obří stromy až k listům jednoho z nich a dále do jeho buněk. Pochopíme jejich stavbu, průběh fotosyntézy a úlohu jaderné kyseliny DNA. Po tomto úvodu se vracíme v čase o miliardy let zpátky a jsme svědky zrození samotných prvků. Zjistíme, jak vznikly první hvězdy a jakým způsobem vytvořily další chemické prvky, nutné předpoklady vzniku života. Dále sledujeme zrod naší hvězdné soustavy, v hlubinách praoceánu sledujeme vznik komplexních organických molekul a na sopečných ostrovech jsme svědky formování DNA. Dále pozorujeme, jak život zapustil kořeny a začal měnit samotnou Zemi. Po dalším skoku v čase pozorujeme pohyb kontinentů a proměny ekosystémů, dokud se nedostaneme k současné Zemi.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

9

października


Vážení frekventanti kurzu tance a společenské výchovy mládeže,

přicházíme s informacemi, které Vám pomohou zorientovat se v dění, které nás čeká a nemine : Kurzy tance a společenské výchovy v královéhradeckém Adalbertinu mají bohatou tradici a jsou vedeny na vysoké společenské úrovni. Veškeré obavy rozhodně nechte stranou, jelikož společenský tanec slouží především k pobavení.
Oblečení ovšem zvolte navýsost vhodné pro tuto společenskou událost. Pánové společenský oblek, bílou nebo jednobarevnou košili, motýlka nebo vázanku a společenskou obuv. Vhodnou a vítanou pomůckou jsou bílé rukavičky (nejsou však podmínkou). Dámy pak zvolí na vyučovací lekce společenské šaty nebo sukně a halenky, na Prodloužené lekce a na závěrečný Věneček je žádoucí slavnostnější večerní oblečení.

Zahajovací lekce se uskuteční v pátek 4. září 2020. Od 18:00 hodin bude v přísálí Velkého sálu probíhat prezence účastníků kurzu, na níž každý přihlášený obdrží průkazku frekventanta kurzu se svým jménem na základě prokázání své totožnosti. V 19:00 hodin ve Velkém sále přivítají budoucí tanečníky taneční mistři TOMÁŠ A KATEŘINA CHMELOVI.

Vstupenky lze zakoupit v hradeckých infocentrech nebo formou eVstupenky.

9

października


Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme. Jak to vše proběhlo, co se stalo po výbuchu, jak to vypadá dnes v zakázané zóně a příběhy lidí, kteří neměli žít, nebo naopak si na sklonku života vybrali zakázanou zónu jako svůj domov. Včera i dnes, fakta i příběhy. Vydáme se do města duchů Pripjať, ale i do okolí poznat jak vypadá místo po více jak 33 letech od havárie.
 • Tomáš Kubeš
  • Fotograf, novinář a cestovatel. Fotografii se věnuje vášnivě již od dětství stejně jako cestování a poznávání odlišných kultur. Několik let prožil putováním po Africe poznáváním tohoto svého zamilovaného kontinentu. Procestoval také Asii stopem například během půlroční cesty z Vladivostoku do Prahy, nebo při dalších výpravách do Indie a Nepálu.
 • https://www.smsticket.cz/vstupenky/21208-cernobyl-spici-peklo-hradec-kralove
 

9

października9

października10

października


10. října 2020 se v historické budově Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží uskuteční PRVNÍ SEMINÁŘ věnovaný nejen detektorové prospekci krajiny. Konat se bude v rámci programu spolupráce muzeí Královéhradeckého kraje "Jak nalézat a neničit".

10

października


Již tradiční podzimní výstava jedlých, nejedlých i jedovatých hub se pro všechny zájemce nabízí ve výstavní budově muzea na Eliščině nábřeží.
 • 8. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • 9. října 2020 od 10:00 do 20:00 hodin
 • 10. října 2020 od 10:00 do 18:00 hodin
 • Vstup: Dle aktuálního ceníku MVČ
 • Ve čtvrtek 8. října 2020 od 17:00 vás s méně sbíranými, přesto vynikajícími jedlými houbami ve své přednášce seznámí mykoložka Muzea východních Čech Bc. Tereza Tejklová
 • Vstup: 50 Kč, zlevněné 20 Kč
 • https://www.facebook.com/events/328723901698731

10

października


Tvůrčí inspirací Obrazárny je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem či sochou) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku a jeho tvůrci a pak už se přesuneme tvořit především do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, která bude podpořena pestrou škálou výtvarného materiálu.
Někdy stačí jen málo - odebrání, doplnění, dobarvení nebo propojení materiálů a předmětů, které nás mohou překvapit zcela novým významem. Výtvarná práce bude na pohled možná decentní, ale její neviditelná hodnota bude o to cennější.
 • pátek 10-12 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • pátek 15-17 hodin (rodiče s dětmi 3 - 6 let)
 • sobota 10-12 hodin (rodiče s dětmi 6 - 10 let)
 • Nutnost rezervace na e-mailu edukace@galeriehk.cz
 • Cena 40 Kč
 • https://www.facebook.com/events/1431631577041525

10

października


Tisknout na papír je už nuda, my to zkusíme rovnou ve 3D! Tahle tiskárna totiž umí vytisknout skoro všechno, na co si vzpomenete. Kromě toho se můžete mrknout, jak to vypadá uvnitř lidského těla. Díky virtuálním brýlím se do něj podíváte očima malé buňky.

10

października


astronomická pohádka, hvězdná obloha, let vesmírem, ukázka dalekohledů, při jasné obloze pozorování Slunce
digitální planetárium a hvězdárna
90 minut
pořad vhodný pro diváky od 5 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku Lucie a tajemství padajících hvězd - Naši oblíbení animovaní hrdinové, lední medvěd Vladimír a tučňák James, jsou zpět! Pokračování astronomické pohádky Polaris je tentokrát zavede až na Měsíc, dále mezi planetky a komety a v neposlední řadě i k mayským pyramidám! Navíc se k oběma hrdinům přidá i nová kamarádka Lucie.
Po programu v digitálním planetáriu je možná návštěva hvězdárny s ukázkou dalekohledů a při jasné obloze proběhne pozorování Slunce.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je v říjnu možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

10

października


Snímek: P. Horálek/ESO
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

Na tichomořském břehu Jižní Ameriky se do chilského vnitrozemí rozkládá vysokohorská poušť Atacama s unikátními podmínkami pro pozorování a fotografování nočního nebe. Ne náhodou zde proto mezivládní organizace zvaná Evropská jižní observatoř vybudovala a dále buduje hned několik pracovišť s největšími a vědecky nejproduktivnějšími astronomickými přístroji světa. Ovšem i mimo hledáčky těchto teleskopů, jen pouhýma očima, je možné na chilské obloze spatřit to, co málokde na světě. Jaké klenoty skrývá hvězdné nebe nad observatořemi Paranal, La Silla nebo ALMA? A jak je dokáží zachytit citlivé fotoaparáty? A jak vůbec tyto obří astronomické obrazy vznikají? To vše vám přednese první český fotovyslanec Evropské jižní observatoře, astrofotograf Petr Horálek.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

10

października


Z důvodů, které nemůžeme ovlivnit, tj. opatření vlády proti koronaviru ze dne 10.3.2020, tj. zákaz kulturních akcí nad 100 osob, jsme bohužel nuceni PŘELOŽIT koncert původně plánovaný 14.3.2020 od 18:30 v Adalbertinu na NOVÝ TERMÍN, tj. 10.10.2020 od 18:30 do Adalbertina.
VSTUPENKY ZŮSTÁVAJÍ V PLATNOSTI NA NOVÝ TERMÍN.

Klárovo kvarteto

Tom Klár – I. housle
Pavel Hrda – II. housle
Tomáš Duda – viola
Václav Fleissig – violoncello


PROGRAM:

Elmer Bernstein : SEDM STATEČNÝCH
James Horner : TITANIC - My Heart will go out
Maurice Jarre : Dr. ŽIVAGO
Malcolm Arnold : MOST PŘES ŘEKU KWAI
Henri Mancini : THE PINK PANTER – Theme
The Beatles : PERNÝ DEN
Jerry Herman : HELLO, DOLLY!
R. Sherman: MARY POPPINS - Chim, chim, cherie
Hans Zimmer : PEARL HARBOUR – Tenessee
Frederic Loewe : Paint your Wagon - Wandering Star
Jaroslav Ježek : Život je jen náhoda – PUDR A BENZIN
Martin Botcher : VINNETOU
Jerome Kern : LOĎ KOMEDIANTŮ - Can´t help loving
Astor Piazzola: Scent a Woman – Tango
Alan Silvestri : FORREST GUMP
Ennio Morricone : TENKRÁT NA ZÁPADĚ
ABBA : Mamma mia - Fernando
Scott Joplin: PODRAZ – The Entertainer
Bernie Casey : NĚKDO TO RÁD HORKÉ - Sweet Georgia Brown
Ray Orbison : PRETTY WOMAN
Warren Cassey : POMÁDA - You are the one that I want
Lalo Shifrin : MISSION IMPOSSIBLE


Video na youtube z našeho pražského koncertu (Pink Panter): video

Vstupenky lze zakoupit v hradeckých infocentrech nebo formou eVstupenky.

obchodní podmínky pořádající agentury

10

października


Anna Netrebko předvede své umění v této rafinované belcantové komedii. Po jejím boku se objeví Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien a John Del Carlo, který ztvární titulní roli. Za dirigentským pultem stane šéfdirigent Metropolitní opery James Levine. Když měla v roce 2006 tato inscenace Otto Schenka premiéru, New York Times ji označili za „vynikající“ a „úchvatnou“. Účinkují: Anna Netrebko, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien, John Del Carlo Dirigent: James Levine

10

października


Máte rádi dechové nástroje nebo jste spíš fanouškem smyčců? V sobotu 10. října si v Náplavce přijdete na své v obou případech! Zahraje hradecká elektrosmyčcová kapela Electrophonix a pražský dechový showband Brass Avenue, který se svými covery světových hitů roztančí každého.    

10

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Buňka! Buňka! Buňka!
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Buňka! Buňka! Buňka! Naše těla se skládají z téměř 40 bilionů drobných buněk. Jsou všude, v našich očích, v kostech, v mozku, téměř v každé části našeho těla. Pracují. Mluví. Myslí. Díky nim jsme takoví, jací jsme. Podnikneme fantastickou a mírně ztřeštěnou cestu k těmto drobným stavebním dílkům lidského těla. Poznáme, jak důmyslnou skládačku vytvářejí. Budeme sledovat vznik a vývoj nového lidského života od okamžiku stvoření, tedy splynutí prvních dvou buněk, až do doby těsně před jeho narozením. Prozkoumáme buňky zevnitř, odhalíme tajemství dědičnosti a rozpleteme šifru jménem DNA.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária a prostorů hvězdárny po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je v říjnu možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

10

października11

października


O tom, jak zlý černokněžník princeznu v draka zaklel, ale udatný rytíř Prťka ji za pomoci Kašpárka vysvobodil. Klasické marionetové představení pro děti i dospělé je hrané v rodinném divadélku tak, jak se pohádky hrávaly před lety. Účinkuje soubor BOĎI Jaroměř
(R. + L. Bauerovi).

V SÁLE JE VOLNÝ ZASEDACÍ POŘÁDEK.
PROSÍME VÁS, DOSPĚLÉ DIVÁKY, ABYSTE PŘI VOLBĚ MÍSTA BRALI OHLED NA TY MALÉ.
DĚKUJEME VÁM.

11

października11

października


Zahajovací koncert festivalu Hudební fórum Hradec Králové
David Lang (*1957)
the little match girl passion, verze pro komorní sbor a 4 sólové hlasy (2008)
Sarah Kirkland Snider (*1973)
Unremembered pro 3 hlasy a komorní orchestr (2017), (výběr)
Martinů Voices
Orchestr Berg
Lukáš Vasilek dirigent a sbormistr
Koncert je součástí Abonentní řady BÍLÁ
více na www.fhk.cz nebo na www.hfhk.cz

12

października12

października13

października


Dokumentární snímek Vizionář Modigliani připomíná sto let od úmrtí výtvarného génia, který překonal všechny legendy a stereotypy. Od jeho kořenů v Livornu, kde se zrodilo hnutí Macchiaioli, přes Paříž, která byla centrem moderny a kde se střetával s takovými talenty své doby, jakými byli Pablo Picasso či Constantin Brâncu?i, až po hluboký vztah s múzou Jeanne Hébuternovou. Příběh Amedea Modiglianiho je mimořádným příběhem výjimečného avantgardního umělce, velkého buřiče, a ještě většího bohéma, jehož díla balancují na pomezí primitivismu a italské renesance.

13

października


Sochař, sklářský výtvarník, grafik a pedagog Martin Hlubuček v autorské přednášce, doplněné bohatou obrazovou projekcí, seznámí návštěvníky s inspiračními zdroji své tvorby.
Přiblíží, proč je důležité znát příběh tvarů a kontext, ve kterém vznikají. Proč mají i neužitkové předměty v našem životě užitečný význam, a proč jsou stálost a kontinuita v umění důležité.

13

października


Za Hadrianovým valem, oddělujícím Anglii od drsného severu, leží Skotsko, země hlubokých jezer, nejlepší whisky, nekonečných vřesovišť, měsíční krajiny náhorních plošin, a především úchvatných hor. Nad rozlehlou modří desítek vodních ploch se tyčí téměř 300 munros, tedy vrcholů vyšších než 900 m. Najdeme zde i středověké hrady, originální architekturu a upravené vesničky. To vše korunované klenotem mezi městy, krásným Edinburghem. Fascinující země, ze které odjíždíte s dudáckou znělkou Scotland the Brave v hlavě, nikoho nezklame.

13

października


Lochnesská příšera, James Bond, Statečné srdce, škola Harryho Pottera... Avšak Skotsko znamená mnohem víc než jen tyto populární příběhy. Mystická země na severu Britských ostrovů nabízí cestovatelům vše, po čem touží: od mírně zvlněné krajiny až po majestátní štíty, větrem ošlehané ostrovy, rozlehlá jezera, divoké severní a západní pobřeží, pohádkové a temné hrady, přitažlivá města i příjemné ospalé vesničky, chaloupky, ve kterých se topí rašelinou, milých a pohostinných lidí, kteří vyvracejí pověry o lakomých a spořivých Skotech. O nekonečných možnostech této země nám povypráví cestovatel Patrik Dekan. Spolu vystoupíme na nejvyšší vrchol britských ostrovů Ben Nevis, poznáme malebný ostrov Skye, a také získáme přehled ve značkách místní whisky.

13

października


Nezapomenutelná tour mladého českého klavíristy a skladatele Pavla Vondráčka se koná i v královéhradeckém Adalbertinu, a to v úterý 13. října 2020. V úchvatném komorním prostředí zazní skladby z umělcova nejnovějšího alba, ale také hudba z alba předchozího, hudba převzatá či skladby klasických skladatelů.
 • Pavel Vondráček zaslouženě patří mezi ty nejtalentovanější české klavíristy nové generace. Na klavír začal hrát ve svých 3 letech a mnoho let navštěvoval hodiny klasické hudby. Až ve svých 13 letech objevil svou vášeň pro skladbu a klavírní improvizaci. Po mnoha vystoupeních vydal v roce 2015 své debutové album „Lost in the Wind“, které obsahuje především úpravy populárních písní, ale také výběr z autorových vlastních improvizací. Nedlouho po vydání alba Lost in the Wind nastoupil na nejprestižnější hudební akademii světa Berklee College of Music a složil hudbu k albu „Love Stories“, které vydal až koncem roku 2019. S albem též odstartoval svou klavírní tour velmi úspěšnými koncerty v Poděbradech a Praze. Po úspěchu ve Spojených státech se na podzim vrací domů a představí své album tuzemskému publiku, na jaře příštího roku pak publiku evropskému.
 • https://www.pavelvondracek.com/event/love-stories-tour-hradec-kralove/

13

października13

października


Inscenace o větru ve vlasech. Hudebně-divadelní jam session inspirovaná fenoménemem iniciační cesty procházejícím historií americké literatury od Marka Twaina, přes Jacka Londona, Jacka Kerouaca až ke Cornacu McCarthymu.

Náš hrdina (pojmenovali jsme ho Jack na upomínku dvojice tuláků-litérátů London-Kerouac) je student literatury, který má ale teoretizujícího a od reality i tvorby odtrženého studia po krk.
A stejně tak spořádaného života ve městě a výhledu na nalajnovaný život v duchu amerického snu. Tak se této přítomnosti a budoucnosti rozhodne utéct, sbalí se a vydá se na stop.
U krajnice potkává svůj protiklad, Hucka (na upomínku Huckleberryho Finna, prvního slavného vagabunda americké literatury) tuláka bez domova, bez závazků, bez plánů.
Jako třetí do party pak k nim ještě přibude Carolyne, která na cestu utekla před svým snoubencem a blížící se svatbou.
Ti tři se tedy vydávají na cestu a za její cíl si volí San Francisco - nejzápadnější výspu a město s pověstí svobodného ráje. Ale o cíl tu zase tak moc nejde. Důležitější je cesta samotná a její smysl nespočívá v cíli, nýbrž v pohybu.

Scénář: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Hrají: Jazmina Piktorová, Milan Hajn, Dominik Linka, Filip Huml, Milan Žďárský

Premiéra: 15. 11. 2019
délka představení: 70 minut
Určeno divákům od 13 let.

13

października


COLIN CURRIE
Andy Akiho (*1979)
Koncert pro bicí nástroje (2019)
Steve Reich (*1936)
Hudba pro ansámbl a orchestr (2018)
Andrew Norman
Sustain (2018)

Colin Currie bicí nástroje
Filharmonie Hradec Králové
Andreas Sebastian Weiser dirigent

14

października


"Možnost výhodně prodat a nakoupit podzimní a zimní dětské oblečení (do vel. 164), dětskou obuv (do vel. 38), hračky, knížky, sportovní potřeby, těhotenské oblečení a potřeby pro kojení. Objemné věci (kočárky, kola...) lze nabízet pouze formou písemného inzerátu. Nepřijímáme šatstvo do charitní sbírky s výjimkou adresné pomoci v rámci projektu Sedmikráska pomáhá. Manipulační poplatek je 2 Kč za nabízenou věc, z prodaných věcí si účtujeme 15 %. Výnos bude použit na provoz KRC Sedmikráska."
 • Příjem věcí: úterý 13. října 2020 od 8.00 do 18.00 hodin.
 • Prodej věcí: středa 14. října 2020 od 8.00 do 18.00 hodin.
 • Výdej neprodaných věcí: čtvrtek 15. října 2020 16.00 až 18.00 hodin a pátek 16. října 2020 7.00 až 9.00 hodin.
 • https://www.sedmikraskahk.cz/

14

października


Doprovodná přednáška k výstavě Jubileum Jachtklubu Odysseus Hradec Králové s kapitáme Josefem Dvorským o La Grace.

14

października


hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Zemětřesení: důkaz o nepokojné planetě
digitální planetárium
90 minut
pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Zemětřesení: Důkaz o neklidné planetě, při které se vydáme na cestu časem a prostorem a pohlédneme na Zemi zcela novým způsobem. Film je úžasným geologickým vyprávěním, které nám osvětlí mocné síly, měnící tvář naší planety. Proletíme se nad zlomem San Andreas, načež se ponoříme do hlubin naší planety. Vrátíme se v čase a navštívíme zemětřesení v San Francisku roku 1906 nebo ještě mnohem starší rozlomení superkontinentu Pangey před 200 miliony let. Podíváme se také na místa nejznámějších historických zemětřesení od Středozemního moře až po Pacifik. Zjistíme, jakým způsobem vědci a inženýři spolupracují, aby pomohli lidstvu lépe se připravit a zajistit bezpečnější prostředí i svoji budoucnost. Obraz vytvořený z přesných dat nám osvětlí příběh Země, odhalí jak pomalé pohyby a zlomy tvarovaly její povrch po celé věky a ukáže, jak geologické děje ovlivnily průběh lidské historie.

Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Změna programu vyhrazena.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Po vstupu do vnitřních prostorů našeho zařízení využijte možnosti dezinfekce rukou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení. Děkujeme Vám za pochopení, toleranci a vzájemnou ohleduplnost.

Kromě pořadů v digitálním planetáriu je možné navštívit také Pozorování Slunce každou sobotu od 14:00 a Večerní pozorování každý týden ve středu a v pátek ve 20:30 a v sobotu ve 21:00. Více informací na www.astrohk.cz.

14

października


Vystoupení skupiny NEZMAŘI, které v roce 2020 vyšel velký zpěvník. Ten obsahuje všechny písničky, které během svého 40-ti letého působení kapela vydala na svých nosičích. V průběhu koncertu zazní písně od počátku skupiny až po současnost. Diváci uslyší například písničky Ráno bylo stejný, Bodláky ve vlasech, Musíš jít dál, Písek, Růže a další. Samozřejmě nebudou chybět ani písničky nové a další písně ze všech 14 CD kapely.

14

października14

października15

października


Během prohlídky výstavy se zájemci seznámí prostřednictvím zasvěceného komentáře PhDr. Vojtěcha Brádleho s „příběhem“ pražského groše, nejproslulejší mince české historie, a to od jeho zavedení v roce 1300 až po ukončení ražby o takřka 250 let později. Těšit se mohou na několik skutečných mincovních pokladů, které byly v této době ukryty. Sraz zájemců o prohlídku je  před hlavní budovou Muzea východních Čech krátce před 10:00 hod.

15

października


Chcete se dozvědět, jaké jsou nejčastější mýty o první pomoci? Jak rozpoznat srdeční zástavu? Jaké jsou nejdůležitější kroky řetězce přežití? Kdy do pacienta nemusíme dýchat? Proč nevytahovat pacientům v bezvědomí jazyk, nebo proč je 16. říjen Světovým dnem záchrany života? Přijďte na přednášku záchranářských instruktorů Jany Kaššové a Radka Mathausera.

15

października


Po studiích za „účelem dalšího uměleckého i literárního studia“ podnikl Josef Čapek cestu do Paříže, která byla součástí původně tříletého plánu cestování po Evropě.
 • Josef Čapek patřil mezi tvůrce neustále hledající. Jeho neutuchající hledání dalo vzniknout neobyčejně rozmanitému dílu, které je dosud čteno, vystavováno a interpretováno. V Paříži Čapek zhlédl mnoho galerií a výstav nejmodernějšího umění, mezi nimiž byla i výstava Nezávislých, do dějin výtvarného umění zapsaná zejména velkou manifestací kubismu. Jeho podněty se však u Čapka-malíře začaly silně projevovat až později. Zato výraznou, a dalo by se říci takřka životní, inspirací mu byly návštěvy a studium sbírek etnografického muzea v Trocadéru, z nichž vzešlo o mnoho let později „Umění přírodních národů“, které bylo vyvrcholením Čapkova vlastního konceptu primitivního umění, jehož jádro vzniklo právě při pařížském pobytu. Přednáška je součástí regionální kampaně Regionální osobnosti.
 • Vstupné 60/30* Kč
 • https://svkhk.cz/Akce.aspx

Facebook

© 2020 Kostel sv. Mikuláše - Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s. r. o. - všechna práva vyhrazena
Programový kód a datová struktura: OMEGA WEB Czech